• default color
  • green color
  • red color

Marijampolieciai

Monday
Dec 09th
Reklaminis skydelis
Pradžia Naujienos Politika R. Burokas: Skalūnų dujos – bijome to, ko nežinome?
R. Burokas: Skalūnų dujos – bijome to, ko nežinome? PDF Spausdinti Email
Sekmadienis, 07 Balandis 2013 18:40

Mokslininkai skaičiuoja, kad geriausiu atveju Vakarų Lietuvoje gali būti išgauta 80 mlrd. kubinių metrų skalūnų dujų, kurių vertė siektų 100 mlrd. Lt., kurie glūdi 1,7–2,05 km gylyje. Nenuostabu, kad diskusijos dėl skalūnų dujų išgavimo persikėlė iš Žygaičių į Seimą, kur įvairios interesų grupės laužo ietis ir mėgina įtikinti Seimą priimti vienai ar kitai pusei naudingą sprendimą. Pirmiausia reikia pripažinti, jog medalis turi dvi puses ir jas svarbu analizuoti.“Chevron” Lietuvoje

Praėjusių metų spalio mėnesį „Chevron Global Energy“ už neskelbiamą sumą įsigijo 50 proc. naftos telkinį Lietuvos pajūryje valdančios bendrovės „LL investicijos“ akcijų, planuodama vykdyti naftos ir skalūninių dujų paiešką ir gavybą. Šių metų pradžioje „Chevron" vienintelė pateikė paraišką tarptautiniam skalūnų dujų bei naftos paieškos ir gavybos konkursui Vakarų Lietuvoje (1.800 kvadratinių kilometrų Šilutės - Tauragės ir 281 kvadratinių kilometrų Kudirkos - Kybartų plotuose). Sutartis su „Chevron“ dėl skalūnų dujų gavybos vakarų Lietuvoje gali būti pasirašyta iki gegužės mėn., Seimui priėmus būtinas įstatymų pataisas. Paplitus žiniai apie galimas skalūnų dujų žvalgybas, Tauragės rajono kaimuose prasidėję vietos gyventojų protestai pasiekė ir Seimą, kur kovo mėn. viduryje Tauragės, Šilutės, Šilalės, Klaipėdos rajonų bendruomenės, Tautos ateities forumas, Lietuvos žaliųjų judėjimas, Vilniaus visuomeninės organizacijos rinkosi į protesto mitingą. Protestuotojų teigimu, skalūnų dujų gavyba gelia grėsmę geriamajam vandeniui Lietuvoje.Ekologinis aspektas


Remiantis JAV skalūnų dujų gavybos patirtimi, egzistuoja grėsmė, kad didžiulis metano kiekis atsiras geriamame vandenyje, tačiau pasak JAV mokslininkų, metanas buvo aptiktas 20-ies šulinių vandenyje iš 6,2 tūkst. gręžinių. Uolienose gręžiant 2-3 kilometrų gylio gręžinius, į kiekvieną iš jų pumpuojant vidutiniškai apie 250 cisternų vandens, sumaišyto su chemikalais bei milžinišku spaudimu traiškant giliai esančias uolienas, siekiant iš jų išgauti skalūnų dujas. Didžioji dalis chemikalais užteršto vandens grįžta į paviršių, tad prie kiekvieno gręžinio būtų įrengiami vandens telkiniai su chemizuotu vandeniu. Jeigu mišinys bus netinkamai sandėliuojamas ar utilizuojamas, gali būti užterštas dirvožemis, paviršiniai vandenys ir padarytas kitas neigiamas poveikis aplinkai. Tai pat ekspertų duomenimis, hidraulinis uolienų ardymas gali sukelti nedidelius žemės drebėjimus, dėl šios priežasties Didžioji Britanija 2011 metais nutraukė skalūnų dujų žvalgybos darbus.Ekonominis aspektas.

Remiantis JAV statistika 2000 m. buvo išgauta 3 mlrd. kub. m skalūnų dujų, 2008 m. – 60 mlrd. kub. m., o 2010 m. – 120 mlrd. kub. m. Taigi galima teigti, jog nuo pirminės gavybos, jos apimtys padidėjo 40 kartų. 2012 m. JAV statistika skelbia, jog pernai daugiau nei 20 proc. visų šalies suvartojamų gamtinių dujų buvo išgauta iš skalūnų, o iki 2020 m. tikimąsi, kad bus pasiekta beveik 48 proc. Ekspertų duomenimis, norint, kad skalūnų dujų gavyba būtų nenuostolinga, dujų kaina rinkoje turi siekti bent 230 JAV dolerių už 1000 kubinių metrų.

Kitas svarbus aspektas – darbo vietos.
Remiantis JAV statistika 2001-2011 m., kai buvo pradėtas aktyvius skalūnų dujų išgavimas, sukurta daugiau nei pusė milijono darbo vietų, padidėjo mokesčių surenkamumas. Lietuvoje darbo vietos atsirastų mažiau ekonomiškai išsivysčiusiuose - Tauragės, Šilutės, Šilalės regionuose. Lenkijoje jau suteikta virš 100 leidimų skalūnų dujų žvalgybai ir net padaryta daugiau nei 10 bandomųjų gręžinių, o komercinę gavybą tikimąsi pradėti jau nuo 2015 m. Ukraina taip pat imasi ryžtingų veiksmų ir jau pasirašė 10 mlrd. JAV dolerių kontraktą su kompanija „Shell“, o skalūnų dujų  gavybą tikisi pradėti iki 2023 m.

Būtina paminėti, kad Lietuvai įgyvendinant gamtinių dujų sektoriaus pertvarką pagal Trečiąjį ES energetikos paketą ir atskiriant gamtinių dujų perdavimo, skirstymo ir tiekimo veiklas, skalūnų dujų gavyba kartu su suskystintų dujų terminalu padėtų sukurti efektyviai veikiančią dujų rinką, tad išgaunamos skalūnų dujos būtų parduodamos už rinkos kainą. Šaltinių diversifikavimas padėtų padidinti dujų pasiūlą rinkoje, kas salygotų dujų kainos mažėjimą.

Lietuvai būtina išspręsti dujinio kuro tiekimo diversifikavimo sistemą, siekiant sumažinant priklausomybę nuo vieno dujų tiekėjo, spartinti Klaipėdos suskystintų dujų terminalo statybą, inicijuoti mokslinius tyrimus dėl galimybės Lietuvoje išgauti ir panaudoti skalūnines dujas. Tačiau ekonominės naudos negalima siekti ateities kartų sąskaita, tad būtina reglamentuoti ir kontroliuoti skalūnų dujų gavybos poveikio aplinkai vertinimą, kontroliuoti ir reguliuoti cheminių medžiagų gręžiniuose naudojimą, užtikrinti pačių gręžinių sandarumą ir gręžiniuose panaudoti panaudoto vandens naudojimo ir utilizavimo kontrolę.

 

www.marijampolieciai.lt

 
Taip pat skaitykite
  • Pause
  • Previous
  • Next
1/3
Kvietimas teikti projektinius pasiūlymus gerinančius gyvenimą Marijampolėje (0)

Asociacija „Marijampolės miesto vietos veiklos grupė“ paskelbė II kvietimą teikti projektinius pasiūlymus įgyvendinant pirmąjį ir antrąjį Marijampolės miesto vietos veiklos strategijos tikslus.

daugiau..
 

REKOMENDUOJAME PROFESIONALUS

Reklaminis skydelis

Rekomenduojame

Reklaminis skydelis

Marijampolės Miesto Meniu

Reklaminis skydelis

Kinas Marijampolėje

 

SPINDULIO KINO TEATRE VASARIO 22–28 DIENOMIS

Didžiojoje salėje:

Parkas GYVAI

 

PARKAS GYVAI 2016

Parkas gyvai sugrįžta į Marijampolę!

Orai

Orai, orų prognozė Marijampolėje - Orai24.lt

Orai, orų prognozė Kaune - Orai24.lt

Orai, orų prognozė Vilniuje - Orai24.lt

Orai, orų prognozė Šiauliuose - Orai24.lt

 Orai, orų prognozė Klaipėdoje - Orai24.lt

Orai, orų prognozė Palangoje - Orai24.lt

Reklama

 

 

 

 

 


JŪSŲ LAIŠKAI

Parašykite mums

Foto galerija


Teisinė pagalba