• default color
  • green color
  • red color

Marijampolieciai

Tuesday
Dec 10th
Reklaminis skydelis
Pradžia Naujienos Politika Aiškėja pirmieji planai siekiant sumažinti jaunimo nedarbą
Aiškėja pirmieji planai siekiant sumažinti jaunimo nedarbą PDF Spausdinti Email
Pirmadienis, 18 Kovas 2013 21:55

Vyko pirmasis ministro pirmininko sudarytos darbo grupės, rengiančios pasiūlymus dėl gyventojų užimtumo didinimo krypčių ir prioritetų, posėdis. Kadangi pasiūlymai Vyriausybei turi būti pateikti jau iki 2013 m. balandžio 1 d., laiko nedaug, o nustatytomis gyventojų užimtumo kryptimis ir prioritetais bus vadovaujamasi iki 2020 metų, atsakingai ėmiausi man patikėtos darbo grupės nario pareigos – suformuluoti konstruktyvius siūlymus, didinančius gyventojų (ypač jaunimo) užimtumą ir sprendžiančius nedarbo (ypač jaunimo nedarbo) problemą.

Analizuodamas esamą situaciją negaliu teigti, jog iki šiol nevyko darbas susijęs su jaunimo užimtumo skatinimu. Visgi, kyla abejonių, ar šis darbas buvo pakankamai veiksmingas. Pagrindiniai rezultatai, kuriais džiaugėsi buvusioji, t. y. XV Vyriausybė yra šie: Lietuvos darbo birža, naudodamasi ES fondų parama, finansavo projektą „Būk aktyvus darbo rinkoje“, jo metu 3 176 jaunuoliai iki 29 metų įdarbinti subsidijuojant, o 2 947 jaunuoliai gavo paramą darbo įgūdžiams įgyti (bet galima abejoti, ar trumpalaikė subsidija iš tiesų sprendžia sisteminę jaunimo nedarbo problemą). Teritorinės darbo biržos nuolat rengia motyvacinius seminarus socialiai pažeidžiamam, nekvalifikuotam, nemotyvuotam jaunimui, 2011 m. organizuota 490 tokių seminarų, o juose dalyvavo per 4 tūkst. jaunų žmonių (visgi, kyla klausimas, kiek jaunuolių po tokių seminarų ir kursų realiai įsidarbino ir dirba šiuo metu). Taip pat buvo imtasi tam tikrų veiksmų skatinančių jaunimo verslumą, tačiau pastarieji dėl bendros ekonominės situacijos nedavė realių rezultatų; kaip ten bebūtų, svarbu ir toliau skatinti jaunimo verslumą, tačiau tai daryti ne tik didmiesčiuose, bet ir regionuose.

Darbo grupėje kartu su LSDJS valdybos nare Irma Gudžiūnaite jau rengiame pirmuosius pasiūlymus dėl gyventojų užimtumo didinimo, ypač akcentuodami jaunimo užimtumo didinimo svarbą, darbo vietų, atitinkančių jaunųjų profesionalų ir valstybės poreikius, kūrimą, švietimo ir mokymo programų atitiktį žmonių, valstybės, darbdavių poreikiams, profesinio orientavimo bei mokymosi visą gyvenimą sistemų plėtrą. Taip pat akcentuojame mokymosi sistemos reformos būtinumą, teorines mokyklose įgyjamas žinias derinant su profesinio orientavimo sistema, profesine praktika.

ES šalyse atliekami „Eurobarometro“ tyrimai atskleidė, kad 87 proc. darbdavių esminiu įdarbinimo kriterijumi laiko profesinę patirtį. Todėl remiantis užsienio valstybių patirtimi siūlau Lietuvoje taikyti dualinę profesinio mokymo sistemą, kuri jau davė teigiamų rezultatų kitose ES šalyse, pavyzdžiui, Vokietijoje. Ši sistema paremta teorinių (tradicinės pamokos) ir praktinių (profesinis orientavimas, profesinė praktika) žinių derinimu, t. y. bendrasis lavinimas mokyklose yra papildomas profesinio mokymo sistema, o aukštasis mokslas – derinamas su profesine studijų praktika, dar labiau išskiriant universitetus kaip akademinio mokslo šaltinį, o kolegijas – kaip aukštojo specialybinio mokslo šaltinį.

Be dualinės profesinio mokymo sistemos būtina šalyje ir toliau plėtoti mokymosi visą gyvenimą koncepciją. Pastaroji turi asocijuotis ne tik su vyresnio amžiaus žmonių mokymu, bet ir aktyvesniu tiek jaunimo, tiek vyresniųjų dalyvavimu nevyriausybinėje veikloje. Neformalus švietimas gali tapti viena geriausių formų užimtumo ir nedarbo problemų sprendime, skatinančių tiek jauną, tiek seną aktyviai dalyvauti visuomeniniame gyvenime.
Siūlau aiškiai laikytis pozicijos, kad jau mokyklos suole būtina ugdyti pilietiškumą ir kartu padėti jaunuoliui suprasti – „Kuo aš noriu būti baigęs mokyklą?“. O dar svarbiau nutiesti valstybinius kelius, kad jaunuolis ir būtų tuo, kuo nori būti.
Ramūnas Burokas

 

www.burokas.lt

 
Taip pat skaitykite
  • Pause
  • Previous
  • Next
1/3
Kvietimas teikti projektinius pasiūlymus gerinančius gyvenimą Marijampolėje (0)

Asociacija „Marijampolės miesto vietos veiklos grupė“ paskelbė II kvietimą teikti projektinius pasiūlymus įgyvendinant pirmąjį ir antrąjį Marijampolės miesto vietos veiklos strategijos tikslus.

daugiau..
 

REKOMENDUOJAME PROFESIONALUS

Reklaminis skydelis

Rekomenduojame

Reklaminis skydelis

Marijampolės Miesto Meniu

Reklaminis skydelis

Kinas Marijampolėje

 

SPINDULIO KINO TEATRE VASARIO 22–28 DIENOMIS

Didžiojoje salėje:

Parkas GYVAI

 

PARKAS GYVAI 2016

Parkas gyvai sugrįžta į Marijampolę!

Orai

Orai, orų prognozė Marijampolėje - Orai24.lt

Orai, orų prognozė Kaune - Orai24.lt

Orai, orų prognozė Vilniuje - Orai24.lt

Orai, orų prognozė Šiauliuose - Orai24.lt

 Orai, orų prognozė Klaipėdoje - Orai24.lt

Orai, orų prognozė Palangoje - Orai24.lt

Reklama

 

 

 

 

 


JŪSŲ LAIŠKAI

Parašykite mums

Foto galerija


Teisinė pagalba