• default color
  • green color
  • red color

Marijampolieciai

Friday
Sep 20th
Reklaminis skydelis
Pradžia Naujienos Aktualijos Marijampolės senamiestyje stengiamasi atkurti kuo daugiau autentiškumo (Foto)
Marijampolės senamiestyje stengiamasi atkurti kuo daugiau autentiškumo (Foto) PDF Spausdinti Email
Pirmadienis, 21 Lapkritis 2011 09:48

Įsibėgėjo Marijampolės senamiesčio rekonstrukcijos darbai. Akis jau džiugina tai vienas, tai kitas atsiveriantis išgražėjęs kampelis. Nors visada atsiranda tokių, kuriems kažkoks sprendimas nepatinka („man negražu, galėtų būti kitaip“... - kartais bėdoja užsukę į redakciją miestelėnai), šiuo atveju teks pasikliauti architektų kompetencija (senamiesčio rekonstrukcijos projekto autoriai – grupe architektu iš UAB „Laimos ir Ginto“ projektai, Redos Marcinkevičienės projektavimo biuro, A.Bekerio paslaugų ir komercijos įmonės ir UAB „Niša“), juolab kad jie yra pelnę kvalifikuotų specialistų reputaciją. O kalbant apie rekonstrukcijos eigą, tai bent jau kol kas, pasak G.Vieversio, neteko nukrypti nuo parengto projekto – nei statybines medžiagas kokiomis nors pigesnėmis keisti, nei kažką perdaryti, ieškoti kompromisų.

Bruko gatvelės paryškina senamiesčio koloritą
 
„Suvalkietyje“ jau esame rašę, kad vos gavę pasiūlymą rengti senamiesčio rekonstrukcijos projektą architektai pasiūlė atkasti senąjį bruką (juo buvo grįstos Vytauto, Kęstučio, P. Butlerienės, kai kurios kitos senosios Marijampolės gatvės ir gatvelės) ir jį panaudoti rekonstruojamam senamiesčiui papuošti. Dabar šis sumanymas kaip tik ir realizuojamas – senojo bruko danga žymi buvusią (vėliau išnykusią) Skersinę gatvelę, kuri driekiasi per P. Butlerienės skverelį nuo to paties pavadinimo gatvės iki Kęstučio g. Taigi atkurta istorinė gatvelė, egzistavusi XIX a., vėliau kuriam laikui buvusi užmiršta. Iš senojo Gubruko šiuo metu atkuriama ir taip pat buvusi užmiršta Žydų gatvelė. Ji lūžtančia linija per senąją miesto dalį tęsėsi nuo dabartinės Laisvės gatvės iki Gedimino g., dalis jos driekėsi šalia dabartinės „Ketos“ kavinės. Visiškai tikslių gatvelės ribų nebuvo įmanoma atkurti – jas teko pakoreguoti pagal dabartinį užstatymą. Atkuriamas Žydų gatvelės fragmentas – senojo bruko gatvė dabar jungs Laisvės ir Ūkininkų gatves.
 
Senojo bruko fragmentai bus naudojami ir rekonstruojant Kęstučio gatvę. Juo bus dekoruotos automobilių parkavimo aikštelės, gatvės pakraščių elementai. Dalis šios gatvės (atkarpa ties Kelių policijos pastatu) turėtų būti grista bruku.
 
Brukas senamiestyje naudojamas taupiai – paryškinti minėtiems fragmentams. Jeigu senojo grindinio pakaks, architektai yra numatę jį panaudoti ir rekonstruojant Kauno gatvę (tiksliau – senąją jos dalį). Tačiau Rygiškių Jono gimnazijos teritorijos bei Kauno gatvės sutvarkymas – jau kitas, tolimesnis projektas, jam kol kas parengti tik priešprojektiniai pasiūlymai. Pasak G.Vieversio, būtų puiku akcentuoti Kauno gatvės istoriškumą, atkurti senąjį fragmentą, juk būtent šia gatve ėjo senasis Varšuvos traktas. Todėl senajai Kauno gatvei bus siūloma senojo tašyto akmens danga.
 
Senasis grindinys – ne tik dėl grožio...

 
Pasirodo, senasis grindinys vertintinas ne tik dėl to, kad padeda kurti istorinį koloritą. Tašyto akmens matmenys – maždaug 20 x 20 cm (palyginimui – dabar važiuojamajai gatvių daliai naudojamos granito trinkelės yra 8 x 10 cm). Taigi grindinys kokybiškas, šios savo savybės nepraradęs ir dabar. Brukas yra dedamas ne į betoną – naudojamas smulkus cemento ir žvyro mišinys, tad grindinys geriau sukimba, mažiau rizikos, kad šąlant orams ims trūkinėti (kaip kartais būna dedant į betoną). Beje, žinių, kaip tiksliai brukas būdavo dedamas anksčiau, architektams aptikti nepavyko.
 
Jau ryškėja raudonų plytų atodangos
 
Nemažai Marijampolės senamiesčio XIX statytų pastatų sumūryti iš raudonų plytų. P. Butlerienės gatvėje – beveik visi namai iš jų, tik vėliau buvo aptinkuoti tais laikais, kai tinkas buvo tapęs prabangos dalyku. Ne visi namų savininkai galėjo sau tai leisti, kai kurie tenkindavosi bent jau tinko fragmentais. Na, o šį kartą rekonstruojant senamiesti elgiamasi priešingai. Siekiama sukurti istorinę aplinką, atverti kuo daugiau autentiškumo, todėl senų pastatų fasaduose daromos raudonų plytų atodangos. Tiesa, kai kurių pastatų dabartiniai savininkai tuo pasirūpino dar iki senamiesčio rekonstrukcijos (tad jų negali kaltinti abejingumu miesto grožiui).
 
Sovietmečiu raudonos plytos buvo užtinkuojamos, tad dabar norint jas atverti reikia nuimti 3-4 cm tinko sluoksnius. Užtinkuotas buvo ir dabartinis Marijampolės archyvo statinys, o tai darant (maždaug tarp 1970-1980 metų) buvo pažeistas senų raudonų plytų mūras. Todėl dabar, nutarus daryti atodangas, iš pradžių buvo ištirta, kiek tinko bus galima nudaužyti. Viso fasado atidengti nepavyko, tad buvo nuspręsta atidengti įdomias, charakteringas detales: piliastrus, įėjimo frontoną, užapvalintas kampines detales. Kai kurie fragmentai, kaip paaiškėjo, buvo pažeisti, tad nudaužius tinką teko vėl uždėti jo juostas.

„Lėšų buvo skirta tik statinio perdažymui, - sako G.Vieversys. - Tačiau „Statybos ritmas“ padarė gerą darbą – atsargiai nudaužė tinką. Reikėjo rekonstruoti ir plytas, kai kurias išimti ir pakeisti kitomis, su smėliapūte nušveisti potinkinius sluoksnius, įvairias apnašas.“
 
Archyvo pastatas dabar atrodo gerokai pasikeitęs – ilgą statinį vertikalios atodangos suskaidė į atskiras dalis, taigi jis tapo artimesnis Marijampolės senamiesčio masteliui.
 
Raudonų plytų atodangos papuoš ir Kelių policijos statinį iš P. Butlerienės skverelio pusės. Tiesa, šio pastato autentika labiau pažeista, yra iš silikatinių plytų naujai pamūrytų fragmentų.
 
Senamiesčio rekonstrukcijos metu numatyta perdažyti keletą pastatų, tarp jų – ir Švietimo centrą (buvusią sinagogą).
 
Gedimino gatvė jau pradeda atgauti senąją puošybą, ryškėja kai kurių pastatų autentiškas, iki šiol buvęs paslėptas grožis. Rekonstrukcijai, pasak architektų, nėra abejingi ir šios miesto dalies gyventojai, domisi, kokias senųjų namų detales verta išryškinti.
 
Titulinėje nuotr.: Taip po rekonstrukcijos turėtų atrodyti P. Butlerienės skverelis..

Nuotrauka nr 2: Atodangos papuoš ir Kelių policijos pastatą (nuo P. Butlerienės skverelio pusės)

Nuotrauka nr 3:  Atkuriamas Žydų gatvelės fragmentas – senojo bruko gatvė dabar jungs Laisvės ir Ūkininkų gatves.
Nuotraukos: Ričardo Pasiliausko ir iš UAB „Laimos ir Ginto projektai“ archyvo.

Jolanta Račaitė / „Suvalkietis“

 
Taip pat skaitykite
  • Pause
  • Previous
  • Next
1/3
Marijampolėje atidarytas „Basakojų sveikatingumo takas“ (0)

Šeštojo „Bėgam už Marijampolę“ renginio organizatoriai, tęsdami gražią tradiciją, padovanoja Marijampolės miesto bendruomenei

daugiau..
 

REKOMENDUOJAME PROFESIONALUS

Reklaminis skydelis

Rekomenduojame

Reklaminis skydelis

Marijampolės Miesto Meniu

Reklaminis skydelis

Kinas Marijampolėje

 

SPINDULIO KINO TEATRE VASARIO 22–28 DIENOMIS

Didžiojoje salėje:

Parkas GYVAI

 

PARKAS GYVAI 2016

Parkas gyvai sugrįžta į Marijampolę!

Orai

Orai, orų prognozė Marijampolėje - Orai24.lt

Orai, orų prognozė Kaune - Orai24.lt

Orai, orų prognozė Vilniuje - Orai24.lt

Orai, orų prognozė Šiauliuose - Orai24.lt

 Orai, orų prognozė Klaipėdoje - Orai24.lt

Orai, orų prognozė Palangoje - Orai24.lt

Reklama

 

 

 

 

 


JŪSŲ LAIŠKAI

Parašykite mums

Foto galerija


Teisinė pagalba